Lubelski Oddział jest jednym z 15 oddziałów PZChiO.
Statut PZChiO dostępny jest tu: http://www.zgpzchio.pl/2/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=8
Powstał już w 1947 jako Delegatura Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych. W skład Zarządu Delegatury weszli wówczas:
- Jerzy Leszczyński
- Tadeusz Drelich
- Zygmunt Todys
- Zofia Waśkowska
- Wiktor Waśkowski - kierownik biura
Od tego momentu w biurze Delegatury zaczęły rejestrować się chóry, zespoły ludowe i orkiestry. Pozostały ślady ponad 30 działających w tej organizacji zespołów.
W roku 1956 nastąpiła zmiana nazwy z Delegatury na Oddział. Prezesem nowego Zarządu został Jerzy Leszczyński, natomiast Wiktor Waśkowski nadal pełnił funkcję kierownika biura. W tym czasie, ważnym wydarzeniem stało się zorganizowanie „Festiwalu Pieśni Pokoju” (w 1966 roku). Festiwal na długo zaistniał w kalendarzu imprez kulturalnych województwa - cieszył się dużą popularnością aż do 1990 roku.
W czasie stanu wojennego PZChiO prowadził ograniczoną działalność, ale nie uległ całkowitemu zawieszeniu – w miarę możliwości organizował koncerty i wspierał merytorycznie zrzeszone zespoły.
W 1981 roku funkcję Prezesa objął Tadeusz Rokicki (działający w związku od 1954r.) Powołano wówczas Zarząd w składzie:
- Tadeusz Rokicki – prezes
- Czesław Nizio - wiceprezes d.s. orkiestr
- Alicja Saturska - wiceprezes d.s. Chórów
- Tadeusz Głąb – skarbnik
- Witold Danielewicz - dyrektor artystyczny
W 1992 roku oddział stracił stałe dofinansowanie, zrezygnował z pracowników etatowych i pozostał zdany na własne, skromne fundusze składkowe. Z tych samych przyczyn musiał porzucić też swą dotychczasową siedzibę przy ul. Pstrowskiego 2 (obecnie Peowiaków). Został eksmitowany do pomieszczenia przy ul. Junoszy 49, potem, na jeden rok do sali katedralnej przy Archikatedrze Lubelskiej, następnie do Biura Turystycznego ASTUR przy ul. Okopowej, po kilku latach do Domu Kultury LSM, wreszcie na al. Kraśnickie 2a (Instytut Muzyki UMCS), gdzie działa do dziś.
Mimo słabego finansowania PZChiO (składki członkowskie) jest aktywne i wprowadza do kalendarza kulturalnego miasta stałe imprezy:
- Ars Chori (od 1983)
- Wiosenne Spotkanie Chórów (z przerwami od 1995)
- Wiosenne Spotkania Chóralne (2013)
- Triduum Cecyliańskie (od 1986)
- Ciemna Jutrznia (od 2003)
- Jesienne Spotkanie Chórów (z przerwami od 1988)
Przez długi czas PZChiO organizował też z dużym powodzeniem Wojewódzki Konkurs Orkiestr w Biłgoraju (impreza trwa do dziś, ale jej organizację przejął Urząd Miejski w Biłgoraju).
Osoby, które szczególnie zasłużyły się w rozwój organizacji, działały w Zarządzie i były, lub nadal są jego spiritus movens, to: wieloletni prezes Tadeusz Rokicki, Mieczysław Niedźwiedzki, Zbigniew Zastawny, Mieczysław Mazurek, Kazimierz Górski, Witold Danielewicz, Ewa Ordyk, Stanisław Grodzki, Andrea Jaworska, Mieczysław Pomorski, Henryk Pogorzelski, Józefa Łopatniuk, Czesław Nizio, Danuta Bałka-Kozłowska, Alicja Saturska, Bogdan Lipiński, Kazimiera Klimkowska, Zdzisław Ohar, Beata Dąbrowska, Marzena Zofia Bernatowicz, Monika Mielko – Remiszewska, Małgorzata Nowak, Barbara Pazur, Elżbieta Krzemińska.
PZChiO Oddział w Lublinie przez wiele lat (aż do rozwiązania w 2013 roku) był członkiem IDOCO (Internationale des Organisations culturelles ouvrieres) z siedzibą w Linzu. Dzięki tej współpracy w 2006 roku odbyły się w Lublinie Międzynarodowe Dni Chóralne IDOCO. Wzięły w nich udział zespoły z dziesięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej. Co więcej, podczas tego festiwalu prezes Tadeusz Rokicki zorganizował ekumeniczne uroczystości na Majdanku, z udziałem duchownych 5 wyznań, a połączone festiwalowe chóry wykonały specjalnie skomponowany na to wydarzenie utwór Jana Węcowskiego Crescat in terra pax. Towarzyszyły temu niezwykłe emocje, a władze IDOCO uznały festiwal w Lublinie za najlepszy z dotychczas organizowanych.
Lubelski Oddział PZChiO przez wiele lat był współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych A’cappella, którego celem jest upowszechnianie śpiewu chóralnego w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych oraz doskonalenie poziomu wykonawczego chórów. Oddział organizował regionalne przesłuchania zespołów, przez lata typował zespoły do konkursu ogólnopolskiego, a przy okazji organizował Święto Pieśni – koncert zespołów biorących udział w koncercie i zaproszonych gości. Tak działo się od roku 1980 do 2013, kiedy to okrojono znacznie budżet konkursu i zaniechano przesłuchań regionalnych.
W 2010 roku na Walnym Zjeździe lubelskiego oddziału PZChiO podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia POLSKI ZWIĄZEK CHÓRÓW I ORKIESTR ODDZIAŁ W LUBLINIE.
Wybrano Zarząd w składzie:
- Tadeusz Rokicki - prezes
- Monika Mielko-Remiszewska - wiceprezes i dyrektor artystyczny
- Stanisław Harbuz - wiceprezes do spraw orkiestr
- Bogdan Lipiński- skarbnik
- Barbara Pazur – sekretarz
Członkowie:
- Małgorzata Nowak
- Danuta Bałka-Kozłowska
- Alicja Saturska
- Izabela Urban
Komisja rewizyjna:
- Krzysztof Gąsior
- Kazimiera Klimkowska
- Józef Telega
PZChiO Oddział w Lublinie jest współorganizatorem przesłuchań regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych, a także ściśle współpracuje z Ogólnopolskim Programem Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, bierze udział w jubileuszach swoich zespołów, przekazuje informacje o imprezach, koncertach, festiwalach, konkursach na całym świecie, przyznaje dyplomy i odznaki PZChiO.
Aktualny Zarząd:
- Monika Mielko-Remiszewska - prezes
- Elżbieta Krzemińska – wiceprezes
- Małgorzata Nowak - wiceprezes
- Bogdan Lipiński- skarbnik
- Barbara Pazur – sekretarz
- Anna Wąsak - członek
- Izabela Urban - członek
Komisja rewizyjna:
- Krzysztof Durko - przewodniczący
- Magdalena Krupka
- Anna Kozina
Rada Artystyczna:
- Elżbieta Krzemińska - przewodnicząca
- Beata Dąbrowska
- Małgorzata Nowak
- Monika Mielko-Remiszewska
- Dominik Mielko